• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Sayfamız
  • Gplus Sayfamız

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabolar günlük hayatta sıkça kullandığımız seramik sağlık gereçlerindendir. Lavabolar genellikle mutfakta bulunduğu için, organik atıkları kanalizasyona ulaştırır. Lavabo gideri tıkandığı zaman kullanılan atık su, kanalizasyon sistemine ulaşamadığı için boru ek yerlerinden, makine gider borusundan ya da lavabo sifonunun ek parçalarından sızdırabilir veya taşabilir.

 Lavabo Tıkanıklığı Açma

 

Lavabo Neden Tıkanır ?

Mutfak lavabosu tıkanıklığı genellikle organik atıkların, yağların, sabunların ve yemek artıklarının etkisiyle olur. Diğer bir neden ise lavabo gider borusuna yeterli eğimin verilmemesidir. Yemek artıklarının içerisinde bulunan yağların sürekli lavaboya dökülmesi, bunun sonucunda yağların gider borusuna yapışması bir başka tıkanma nedenidir. Ayrıca lavabo giderine gereğinden az sıcak su kullanılması da bu çeşitli nedenlerdendir. Bir diğer önemli tıkanıklık nedeni ise; 70mm çapında dikey inen kolon borusunun içine atıkların dolması ve bunun sonucunda su akışının sağalanamamasıdır.

Banyo lavabosu tıkanıklığı ise bir takım kişisel bakım işlemleri sonucunda lavabo giderine itilen; kıl, diş macunu, şampuan, sabun, tıraş köpüğü, tırnak, deri parçaları ve diğer organik atıklardır.

Bayanlar mutfaklarda yemek yaparken genelde çöp kullanmak yerine evyenin giderinden eline ne geçerse kanala göndermek ister. Çayın pasosunu, yemek artıklarını birde bulaşık makinesi bu gidere bağlıysa eyvah ki ne eyvah! Neden mi diyeceksiniz bulaşık makinesinin hortumu ve evye sifon hortumu aynı gider borusundan geçiyorsa lavabonunuzun tıkanması için bütün şartlar toplanmış olur. Lavabo borusunun içerisi yağdan zehir gibi olur. Üstelik bu durumda ki tıkanmaları öyle lavabo açıcı benzeri kimyasallarlada açmak mümkün olmaz. Peki ben ne yapacağım benim lavabo tıkanıklığı açma makinem var diyorsanız hiç korkmayın. Ama yoksa evinizin parkeleri, halıları, batmadan bizi arayın.

Lavabodan yavaş giden su, tıkanıklığın en erken belirtisidir. Lavabo gideri eğer mutfaktaysa yemek artıklarıyla ve yağlarıyla, banyolardaysa, sabun ve kireç artıklarının dökülen saçlarla birleşmesinden dolayı daralmaya başlar. Daralma tıkanıklığın ilk habercisidir. Lavabo henüz tıkanmamışsa lavabo açıcı maddeler kısa süreli çözüm olarak karşımıza gelir. Daralan lavabolardan su yavaş akar ve bir an önce giderin temizlenmesi gerekir.

Kanalizasyona bağlanan atık su gider boruları atılan kolonyalı mendil ve tuvalet kağıtları sayesinde tıkanır. Gider borusunun içinde biriken saç, kıl, yağ v.b. maddeler üst üste bir katman gibi birikerek tıkanmaya yol açar. Genelde çok kısa mesafede belediyenin rögar çukuruna bağlı olan kanal boruları Ankara’da düzenli bir yapı içerisinde çok sıkı kontrollerden geçerek kullanıma açılmaktadır. Fakat tadilat yapılan daire ve ana kanalizasyon boruları gelişi güzel zemin içerisinde döşenerek ilerde yaşanacak tıkanmalara davetiye çıkarmaktadır. Genelde en alt katta oturan daireyi mağdur eden kanalizasyon su taşkınları ana boru tıkanıklığı sonucunda meydana gelir. Tuvalet yada lavabodan geri taşan pis sular evin hijyen açısından tehlike oluşturmaktadır. Kameralı lavabo tıkanıklığı açma hizmetini Ankara’nın bütün ilçelerine götürmeyi başaran firmamız yakın bir zamanda bütün Ankara’ya bu işin makineler ile yapıldığını duyurmuştur. Kırmadan robotla lavabo tıkanıklığı açılır sloganıyla geçmiş dönemde çok pahalı olan kamera sistemlerini şimdi daha yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Tıkanmaya neyin sebep olduğunu göstermeye yarayan kanal görüntüleme kameraları atık su boruları içerisinde 50’lik çaptan 100’lük çapa kadar bütün gider borularında görüntü alabilmektedir.

 

Rem-Ar öncelikle tıkalı borudaki sorunun tam yerini tespit ederek işe başlıyor böylece ekstra kırıp dökme işleri ve etrafın kirlenmesi riski de ortadan kalkıyor. Tespit edilen tıkanıklığın açılması robot cihazlar yardımıyla oldukça kolay ve temiz. Giderlerin içine giren özel aparat, parçalama-püskürtme yöntemi ile tıkanıklığı anında parçalar ve hemen ardından gönderdiği tazyikli su ile giderin içini tamamen temizler, gider borularınıza zarar verilmez. Firmamız açtığı giderin temiz görüntüsünü de alır ve size yazılı garanti belgesi ile birlikte sunar.

LAVABOLAR NEDEN TIKANIR

Mutfak tıkanıklığı: mutfak borularının genel olarak tıkanmasındaki sebep yağ, sabun ve yemek artıklarının lavabo giderlerine gönderilmesinden dolayı tıkanmaktadır. Bir diğer sebep ise tesisat aşamasında tamamen ustalardan kaynaklı sebeplerden ötürü lavabo gider borusuna yeterli düzeyde eğim verilmediğinden dolayı tıkanabilir.

Bunların yanı sıra aşırı sıcak su kullanıyor ve mutfak giderlerine boşaltıyor iseniz bu da tıkanma sebebiyeti verebilir. Su sıvı akışlarının yeterli olarak sağlanması için gider yapıları profesyonel ekipmanlar ile temizletilmesi gerekmektedir.

Banyo lavabo tıkanıklığı: ise kişisel bakım temizlik ürünlerinin banyo giderlerine gönderilmesi ile tıkanmaktadır. Bunlar nelerdir? Kıl, diş macunu, şampuan, tıraş köpüğü vb. maddelerden dolayı tıkanabilir.