• Facebook Sayfamız
  • Twitter Sayfamız
  • Youtube Sayfamız
  • Gplus Sayfamız

Yangın Hattı Su Kaçağı Tespiti

Yangın tesisatı; yeni bina, site, hastane, fabrika gibi alanlarda yangına ilk müdahale etmek için yapılan yangın söndürme tesisatıdır.

 Yangın Hattı Su Kaçağı Tespiti

 

Yangın tesisatı, yapıların içerisinde koridorlarda tüm katlarda bulunur. Bina içerisinde bulunan yangın tesisatı geniş çaplı çelik su borularıyla ve metal ek parça kullanılır. Her katta yangın vanası vardır. Çelik yangın tesisatında su kaçağı ender görünür.

Site içerinde ve bina önlerindeki yangın tesisatlarında su kaçağı riski; dış mekan, dış hava koşuları, suyun ağır yük trafiğine yakın olması, ek parçaların fazla olması gibi nedenlerden dolayı yangın hidrant hattı su kaçağı dış alanlarda sık görülür.

Yangın boru  tesisatlarında oluşan su kaçağı, boru çapındaki çatlak ve delinmeyle daha şiddetli tazyik ile boru içi basıncı yükselir. Yangın tesisatında hidrofor gibi basınç arttırcı cihazlarda kullanılabilir.

Yangın tesisatında oluşan su kacağının tespitinde akustik su kaçağı tespiti cihazı daha yaygın olarak kullanılır. Akustik su kaçağı cihazı kullanılmasının nedeni ise çelik yangın borusunun su kaçağı sesini cihazın kolay algılaması ve sinyalin güçlü iletilmesidir.